Göz Kaşıntısı Ciddiye Alınmalı

 

 

Özellikle bahar aylarında polenlerin etkisiyle oluşan bahar nezlesi (Vernal Konjontivit) nedeniyle gözlerin kaşınması, körlüğe kadar uzanan rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Abuzer Gündüz, alerji ayları olan bahar ve yaz başlangıcında vatandaşların göz sağlığına dikkat etmesi gerektiğini kaydetti. Bu dönemlerin çiçek ve ağaç polenlerinin çıktığı zamanlar olduğunu, gözde ise bahar nezlesi rahatsızlığının oluşabildiğini belirten Gündüz, şunları söyledi:
“Bahar nezlesi, alerjinin tam hastalıklı şeklidir. Vatandaşlar burahatsızlığı çok hafif olarak algılıyor. Oysaki çok önemli ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık. 4-5 yaşlarında genellikle çocukluk döneminde başlıyor, 20 yaşına hatta daha sonraki yaşlara kadar devam ediyor. Hastalığın, ilaç, damla ve pomat ve merhemlerle tedavisi var. Bu hastalığa yakalanan vatandaşların mutlaka doktor kontrolünde tedavi olması büyük önem taşıyor.”

KAŞINTIYI KESMEK İÇİN

Gündüz, bahar nezlesinin gözde tatlı bir kaşıntıya neden olduğunu,hastalar için asıl büyük tehlikenin bu noktada odaklandığını ifade etti.

Başta çocuklar olmak üzere, büyüklerin dahi tatlı bir kaşıntı olduğu için gözlerini sürekli kaşıyarak büyük riske girdiklerini dile getiren Gündüz, şöyle dedi:
“Hastalar, hastalığa bağlı olarak elleri ile gözlerini ovuyor, kaşıyor. Oysa ki eller ile gözleri ovmak, körlüğe kadar gidebilecek ciddi bir durum. Gözlerin kaşınması (ben kendimi kör ediyorum) anlamı taşıyor. Gözlerin ovulmasına bağlı olarak, göz üzerindeki kornea tabakası şekil değişikliğine uğruyor. Bunun sonucunda (Keratokonus) hastalığı oluşuyor. Bu hastalığın şu anda dünyada tek tedavisi, korneanaklidir.”

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !